طراحی بازی های ویدئویی

بازی ویدئویی چیزی بیشتر از مجموعه قطعات تشکیل دهنده آن است؛ یک بازی سینرژی خاص به خود را دارد که پس از اتمام ساخت، می بایست آن را به یک بازی منحصر به فرد تبدیل نماید. به وجود آوردن چنین سینرژی همچنان که مستلزم دانش فنی بالا می باشد، احساس و طراحی و هنر منحصر به فردی نیز می طلبد. در واقع باید میکسی باشید از آلبرت انیشتن و لئوناردو داوینچی…
مراحل پایه ی طراحی یک بازی عبارتند از :

 • شکل گیری ایده اولیه برای یک بازی
 • کشیدن استوری بورد و طرح های اولیه ی محیط بازی، کارکترهای اصلی و فعالیت هایشان
 • لیست کردن تمام جزئیات مربوط به بازی با در نظر گرفتن همه چیز مرتبط با دنیای بازی شما
 • در نهایت، همه طراحی های به دست آمده را به صورت یک مستند درآورید که مانند یک فیلمنامه دربردارنده همه چیز بازی شما باشد

شکل گیری یک ایده

قبل از پیاده سازی یک بازی، شما نیاز به نوعی ایده یا داستان دارد، چیزی که از یک طوفان مغزی (Brain Storm) شروع شده و تبدیل به ایده ای برای بازی شده باشد. یک ایده باید آزادانه باشد و می بایست مانند یک داستان پرداخته شده باشد. سپس شما می بایست اهداف بازی را مشخص نمایید. از خودتان سئوالاتی ماننید این بپرسید : “بازیکنان چه کار باید انجام دهند؟” و “چگونه این کارها را باید انجام دهند؟”
حال، شاید از خود بپرسید : “کجا می توانم ایده ای برای بازی پیدا کنم؟”
خوب، شما نمی توانید فرمولی جادویی برای آن بیابید، ولی چند جا هستند که شاید نگاه کردن به آنها بد نباشد:

 • بازی های دیگر : هیچ وقت یک بازی دیگر را کپی نکنید، ولی پیشرفت دادن به یک ایده و پرداختن به آن از زوایای دیگر می تواند عالی باشد.
 • فیلم ها و ویدئو ها : هر چقدر می توانید فیلم ببینید و در پی آن باشید که آیا می توانید بازی بر اساس ایده ها و محتوی آن بسازید… هر چند که برای استفاده از کارکترها و یا خط داستان یک فیلم می بایست از سازندگان آن اجازه داشته باشید.
 • استفاده از واقیات زندگی: می توانید به طور مثال یک ورزش مانند فوتبال را انتخاب کنید، نسخه کامپیوتری این بازی را بسازید و ته مایه هایی از خیالپردازی نیز به آن اضافه نمایید.
 • رویاها و کابوس ها : این تکنیک مثل یک معدن طلا در داخل ذهن شماست و با آن رسیدن به همه چیز ممکن است. به تخت خواب بروید، به شیاطین و هیولاها و هر چیز وحشتناکی که می شناسید فکر کنید، ناگهان خوشبختانه یک خواب کشنده می بینید که ایده های نابی به شما برای ساختن یک بازی ترسناک خواهد داد.

پس از آنکه ایده اولیه را به دست آوردید، نوبت به طراحی داستان می رسد.

طراحی استوری بورد

بهترین راه مشاهده ی واقعیات یک بازی، طراحی استوری بورد برای آن است. با استفاده از استوری بورد می توانید روال بازی و لول های آن و صحنه های مختلف و اهداف موجود در آن را به تصویر بکشید.
چنانچه با این معقوله آشنا نیستید، در سایت تصاویر گوگل واژه ی StoryBoard را جستجو نمایید. کتابهای مصور شامل یک سری استوری بورد هستند که روال داستان را برای ما متصور می سازند و به آن Comic Strip می گویند. به مجموعه متوالی از استوری بورد ها استوری ریل نیز گفته می شود.
هر استوری بورد می بایست شامل یک یا دو پاراگراف برای توضیح وقایعی که در آن در حال رخ دادن است، باشد. تصویر زیر نمونه ای از یک استوری بورد است.

0-7645-1678-7_0203

همانطور که می بینید در این استوری بورد، ۶ فریم وجود دارد. هر فریم در آن یک مرحله از بازی را مشخص کرده است و فریم آخر دربرگیرنده هدف بازی است. توجه داشته باشید که استوری بورد یک طراحی ابتدایی و خطی است و از آن فقط برای توفان مغزی و به تصویر کشیدن روند پیشروی داستان بازی استفاده می شود.

توجه به جزئیات

پس از ایجاد استوری بورد، نوبت آن رسیده که جزئیات طراحی بازی را بنویسید. در این مرحله پروسه کمی پیچیده می شود. باید در ارتباط با جزئیترین چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد، فکر کرده و چیزی بنویسید، چرا که وقتی بازی خودتان را می نویسید، یک خدا هستید، خوب، دسته کم یه نیمچه خدا…. اگر برای یکی از این جزئیات در آینده برنامه ای نداشته باشید، اتفاق نخواهد افتاد.
باید تمام قوانین و ساختار بازیتان را تعیین نمایید. برای مثال، در زیر چند سئوالی که باید به آنها توجه شود، مطرح شده است :

 • کاراکتر بازی چه کارهایی می تواند انجام دهد؟ پرواز می کند؟ شنا می کند؟ می تواند تله پورت کند؟
 • قهرمان بازی با چند نوع دشمن متفاوت باید بجنگد؟
 • چه نوع صلاح هایی موجود خواهد بود؟
 • چطور کاراکتر بازی می تواند تجدید قوا کند؟
 • آیامی توانند بیش از یک بازیکن، هم زمان بازی کنند؟ اگر بله، چطور آنها را از یکدیگر مستقل می کنید؟
 • آیا زاویه دید بازی از کنار خواهدبود؟ از بالا؟ از دید شخص اول؟ . یا کاملا سه بعدی؟
 • چه جور آهنگی با این بازی سازگار خواهد بود؟ راک؟ رپ؟ تکنو؟
 • شخصیت کاراکتر اصلی چگونه است؟
× مثال های بالا تنها چند نمونه از جزئیاتی است که باید در رابطه با آنها فکر کنید. در اینجا نکته اصلی ساختن و پرداختن کاراکتر ها، قوانین و اهداف دنیای بازی شما با بیشترین جزئیات ممکن است. این نکته بسیار ضروری است چرا که همه اینها در دنیایی که شما خواهید ساخت، حضور خواهند داشت. هر چه جزئیات بیشتری را در این مرحله مد نظر داشته باشید، بازی بهتری خواهید داشت.

ساختن مستند طراحی

حالا، پس از طراحی استوری بوردها و نوشتن جزئیات بازی، نوبت ساختن مستند طراحی رسیده. هدف از ساختن مستند، جمع آوری و ضبط همه ایده ها و طرح های بازی در قالبی شبیه به فیلمنامه است. ساخت مستند، مرحله خانه تکانی است. در این مرحله شانس آن را دارید که نظرتان را در ارتباط با بعضی از موضوعات عوض کنید و برخی را بازنگری کنید. ببینید آیا همه قوانین و رخدادهای بازی احمقانه نیستند؟ یا حتی یک سری المان به بازی اضافه کنید.
نتیجه تهیه مستند طراحی این است که جهان خیالی شما در ذهنتان بسیار ساختیافته تر و ملموس تر خواهد شد. انقدر واقعی و ملموس که ایجاد دنیای بازی در هنگام نوشتن آن برایتان بسیار راحت تر خواهد شد و نیازی نیست از خودتان فعل بداهه ای انجام دهید که وصله ای ناجور بر بازی باشد. نداشتن تصویری واضح از دنیای بازی مهمترین مشکلی است که در طراحی بازی ها به وجود می آید.

×جهانی که شما خلق می کنید، باید جهانی منطقی باشد. باید خیلی خوب آن را تجزیه تحلیل کنید و راجع به آن فکر کنید تا جائیکه حتی به خوبی جهان واقعی و یا بهتر از آن باشد. در این صورت است که مخاطب بازی در آن گم خواهد شد، معجونی از باور نکردنی ها را خواهد چشید و واقعا لذت خواهد برد. از سویی دیگر، اگر ایده ای نیمه کاره داشته باشید و آن را در جریان اجرا پیش ببرید، بازی پیوستگی خوبی نخواهد داشت و قابل باور نخواهد بود و مخاطب با دنیای شما ارتباط موثری نخواهد گرفت.

بعد از آنکه مستند طراحی را تهیه نمودید، بسیار از ساختن یک بازی خشک و خالی فاصله گرفته اید. دیگر اغوا نمی شوید که اقدامات خلق الساعه انجام دهید که اصلا مناسب با بازی شما نخواهند بود.
اشتباه نکنید! تغییرات و یا افزودن به طراحی اشکالی ندارد، به شرط آنکه پیش از انجام آنها مطمئن شوید که پس از انجام تغییرات همه المانها به خوبی کار خواهند کرد. اگر بازیکنان توسط دنیای بازی شما سردرگم و گیج نشوند، آنها به خوبی می توانند با کاراکترها و موقعیت های بازی درگیر شوند و ارتباط برقرار کنند.

 تحریریه وب سایت بیاموز